Zabawa i atrakcje

Na zabawie dziecięcej nie możemy jednak pozostawić dzieci same sobie. Musi być wśród obecnych jeden przynajmniej wodzirej, który będzie z dziećmi przeprowadzał różnego rodzaju gry i zabawy, aby cała impreza była udana i obeszła się bez większych problemów czy skaleczeń. Impreza jest jednak od tego, żeby poszaleć, więc nie obawiajmy się zmęczenia dzieci. Impreza będzie udana, kiedy dzieci będą piszczeć z radości, kiedy wreszcie będą mogły dać upust swoim emocjom, głosowi, energii i fantazji.

Na początku, kiedy wszyscy się schodzą, dzieci powinny być zainteresowanie poznaniem jeden drugiego. Kiedy widzimy, że dzieci obyły się ze środowiskiem i wśród siebie, powinniśmy rozkręcić ich zabawę przez różne gry grupowe, a kiedy widzimy, że dzieci dobrze się bawią, możemy wprowadzić nawet klowna. Ogólnie nie poleca się przebierania za klowna jednego z rodziców, gdyż dociekliwe dzieci rozpoznają wkrótce po drobnostce, że ten człowiek to nie klown, ale tato. Warto więc w tym miejscu pomyśleć o kimś obcym, o kimś, kto występował już w tej roli wśród dzieci i kto potrafi uśmierzyć rozbawione pociechy.

Rola klowna nie jest łatwa, dlatego powstaje coraz więcej firm, proponujących również tego rodzaju usługę - profesjonalnego klowna. Po pierwotnym wodzireju to właśnie on może przynajmniej na jakiś czas przejąć jego pałeczkę. Musi on bawić dzieci a zarazem nie może pozwalać im na wszystko. Człowiek w masce klowna musi być więc człowiekiem z doświadczeniem z pracą z dziećmi, bardzo dobrze by było, gdyby człowiekowi temu bliska była psychologia i socjologia dzieci i młodzieży.

Oczywiście nie można zapomnieć o atrakcjach z nagrodami. Dzieci lubią otrzymywać nagrody, jednak tutaj może powstać konflikt, iż ktoś otrzymał nagrodę, a inny nie. Musimy więc pamiętać o upominkach dla wszystkich, niech już gramy w cokolwiek. Na imprezie dziecięcej może pojawić się koło szczęścia, różnego rodzaju rzucanie piłeczkami, gry grupowe, skakanie przy muzyce, śpiewanie grupowe i następne zabawy, do których mogą włączyć się wszyscy obecni również z rodzicami.