Prowadzenie imprezy

Bardzo ważnym punktem całej zabawy jest prowadzący. To właściwie od niego zależy, jak cała impreza będzie przebiegała, czy dzieci będą się bawiły czy kłóciły, czy rodzice włączą się do zabawy, czy pozostaną jedynie widzami całej przygody. Moderator czy animator imprezy - jakkolwiek nazwiemy prowadzącego - może być człowiekiem poważnym, wesołym…byle tylko miał pozytywny stosunek do dzieci i dar zainteresowania ich własnymi pomysłami. Takim wodzirejem może stać się również klown, który będzie budzić większe emocje u dzieci młodszych.

Polecamy bardzo starannie wybierać animatora, gdyż nie każdy potrafi prowadzić zabawę zwłaszcza dla dzieci przez wiele godzin. Powinna mu być bliska psychologia dziecięca i w dodatku sam powinien mieć po części duszę dziecka. Improwizacja poza ustalonym scenariuszem powinna być dla niego sprawą oczywistą, którą będzie w stanie zrealizować we właściwy sposób. Człowiek taki powinien mieć również zdolność do uśmierzania sporów między najmłodszymi, gdyż wiadomo, że dzieci zazdroszczą sobie wzajemnie i często bywają bardzo szczere i bezkompromisowe.

Jeżeli sami zdecydujemy się za granie roli animatora, pamiętajmy, że przez dłuższy czas będziemy twardo pracować, aby utrzymać uwagę dzieci i dobrą zabawę w grupie najmłodszych.